Aiheet
Asuminen ja rakentaminenHinnat ja kulutus

Maarakennuskustannusindeksi

Suomen virallinen tilasto (SVT)
Maarakennuskustannusindeksi kuvaa niiden kustannusten muutoksia, joita maarakennusalan yrittäjälle koituu panosten ostamisesta ja käyttämisestä. Maarakennuskustannusindeksistä tuotetaan pistelukuja osaindekseittäin sekä panosryhmittäin. Tiedot kerätään eri lähteistä ja julkaistaan kuukausittain.

Tuottaja:

Tilastokeskus

Julkaisut

Tilastokeskuksen mukaan maarakennusalan kustannukset nousivat 18,1 % vuoden 2021 kesäkuusta vuoden 2022 kesäkuuhun. Kustannusten vuosimuutos vaihteli osaindekseittäin päällysteiden 40,4 %:sta kalliorakenteiden 10,6 %:iin.

Lue lisää

tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, kesäkuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, toukokuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, huhtikuu
tiedote | Maarakennuskustannusindeksi 2022, maaliskuu

Tulevat julkaisut

Taulukot

Katso keskeiset tilastotiedot taulukoista.
25.07.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100 osaindekseittäin

Maarakennuskustannusindeksin (2015=100) pistelukuMaarakennuskustannusindeksin (2015=100) vuosimuutos, %Maarakennuskustannusindeksin (2015=100) kuukausimuutos, %
11-17 Kokonaisindeksi128,2418,12,3
11 Pohjarakenteet127,1716,82,0
12 Maarakenteet118,9512,71,6
13 Kalliorakenteet115,4310,61,1
14 Päällysteet171,4640,44,5
15 Kunnallistekniset järjestelmät128,1318,13,3
16 Betonirakenteet123,2014,31,7
17 Tekniset ja muut järjestelmät116,3111,21,1
20-22 Ylläpito yhteensä113,697,30,6
20 Teiden ylläpito113,017,40,5
21 Katujen ylläpito114,897,50,7
22 Ratojen ylläpito112,376,50,7
Murskaustyöt129,1719,72,8
Maarakennuskustannusindeksin kokonaisindeksiin ei sisälly seuraavat erillisindeksit: 20-22 Ylläpito yhteensä, 20 Teiden ylläpito, 21 Katujen ylläpito, 22 Ratojen ylläpito, Murskaustyöt.
25.07.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100, kokonaisindeksi kustannustekijöittäin

Kuviot

Katso keskeiset tilastotiedot kuvioista.
25.07.2022

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100

Maarakennuskustannusindeksi 2015=100. Kuvion tiedot saatavilla taulukosta kuvion alta.
Hyppää taulukon ohi
11-17 Kokonaisindeksi12 Maarakenteet14 Päällysteet
2015M01100,0699,73103,82
2015M0299,50100,5897,11
2015M03101,20101,07105,76
2015M04100,96101,19103,16
2015M05101,54100,99105,83
2015M06101,46100,72107,53
2015M07100,6799,86105,11
2015M08100,1099,26101,14
2015M0998,8199,3392,97
2015M1098,5999,3691,97
2015M1198,5899,2691,70
2015M1298,4798,5893,85
2016M0196,9798,0587,75
2016M0296,2797,8484,62
2016M0396,8398,3686,19
2016M0496,4398,2084,55
2016M0596,9198,3586,26
2016M0697,7998,5690,60
2016M0798,1498,3293,12
2016M0898,0798,3293,41
2016M0998,2198,3493,25
2016M1099,0099,0095,35
2016M1199,4498,6998,92
2016M12100,1899,44101,62
2017M01101,72100,19108,76
2017M02101,99100,07110,59
2017M03101,5099,29109,84
2017M04100,4599,28102,73
2017M05100,4099,09103,62
2017M0699,8298,61101,12
2017M0799,6298,41100,09
2017M08100,0598,87100,86
2017M09100,3799,52101,55
2017M10101,0499,88103,79
2017M11101,2299,54104,49
2017M12102,5399,65111,87
2018M01102,88100,15111,45
2018M02103,0099,98112,57
2018M03102,5799,95110,25
2018M04102,19100,32106,83
2018M05102,55100,60109,46
2018M06103,73100,52116,49
2018M07104,00100,61117,53
2018M08104,37100,81118,93
2018M09104,95101,73118,59
2018M10105,28101,91119,91
2018M11105,96101,52124,71
2018M12104,83100,81120,52
2019M01104,70102,94113,47
2019M02105,11103,27114,57
2019M03106,44103,61120,36
2019M04106,41103,70119,26
2019M05106,74104,03120,98
2019M06106,08103,47118,56
2019M07105,58103,94114,20
2019M08106,07103,96116,75
2019M09104,42103,86107,19
2019M10105,04103,68111,53
2019M11103,43103,71101,91
2019M12103,38103,73101,81
2020M01106,35103,82119,22
2020M02105,78103,28118,47
2020M03104,33102,21113,32
2020M04100,59101,2794,16
2020M0599,53100,3190,04
2020M06100,43100,9193,64
2020M07101,14100,7798,21
2020M08101,15100,6299,43
2020M09101,79101,62100,03
2020M10101,83102,0498,48
2020M11101,85102,2098,46
2020M12103,06102,65104,03
2021M01104,80103,73109,31
2021M02107,62104,71122,24
2021M03108,76105,04126,78
2021M04108,00104,81123,27
2021M05108,05105,01121,82
2021M06108,62105,52122,14
2021M07109,51105,67125,27
2021M08110,70106,27127,44
2021M09110,84106,34126,25
2021M10112,31107,32130,18
2021M11113,60107,60136,90
2021M12113,77107,38137,64
2022M01115,87110,86137,22
2022M02117,58110,95144,87
2022M03121,09114,15152,59
2022M04124,73116,35164,13
2022M05125,31117,02164,08
2022M06128,24118,95171,46

Tilaston asiantuntijat

Tiedustelut ensisijaisesti
Liina Arhosalo
yliaktuaari
029 551 3612

Etsitkö aiemmin julkaistua tilastotietoa?

Ennen 5.4.2022 julkaistut tilastotiedot löytyvät tilaston arkistosivuilta.

Siirry arkistosivuille

Miksi tätä sisältöä ei näytetä?

Tämä sisältö ei näy, jos olet estänyt evästeiden käytön. Jos haluat nähdä sisällön, tarkista evästeasetuksesi.